Підстави надання додаткової соціальної відпустки працівникам, які мають дітей
Статтею 19 Закону України «Про відпустки» передбачено, що щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів надається:
1) жінці, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
2) жінці, яка має дитину-інваліда;
3) жінці, яка всиновила дитину;
4) одинокій матері;
5) батьку, який виховує дитину без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
6) особі, яка взяла дитину під опіку;
7) одному з прийомних батьків.
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Таким чином, тривалість додаткових соціальних відпусток збільшено: за однією підставою – 10 календарних днів та за двома підставами – до 17 календарних днів. Конкретна тривалість відпусток за двома підставами може визначатись колективними договорами установ, організацій освіти.
Прийомними батьками є особи, які взяли на виховання та спільне проживання дітей у прийомну сім’ю. Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» прийомною сім’єю є сім'я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» та ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Тому жінка, яка працює і має дитину-інваліда, всиновлену дитину, одинока мати, яка виховує дитину без батька, батько, який виховує дитину без матері, мають право на цю відпустку до досягнення дитиною повноліття.
Слід пам’ятати, що опікунами є особи, які взяли під опіку дитину віком до 14 років, з 14 до 18 років над дитиною встановлюється піклування.
Порядок поділу відпусток на частини: роз'яснення Мінсоцполітики |
На звернення спілчан подаємо роз’яснення Міністерства соціальної політики України щодо порядку поділу відпусток на частини. Читати |